Czwartek
26 grudzień 2024


Imieniny:

Dionizego, Kaliksta, Szczepana
Czwartek

° °
Piątek
Sobota
Czy w Grajwie odczuwalny jest smog
Kursy Średnie:
EUR4,1923
USD3,7625
CHF4,0097
GBP5,891
 
źródło NBP.pl
Lotto
16-01-18
4
5
15
21
24
27
2
7
16
27
36
49
Multi2
12-01-18
4
8
14
16
20
21
25
30
31
37
39
42
44
54
57
58
65
71
72
78
Plus: 65
Multi2
12-01-18
3
15
17
18
22
26
30
34
36
37
55
57
58
61
63
65
67
68
73
74
Plus: 65
Mini
16-01-18
28
31
32
37
41
Mieczysław Baszko z PSL nowym marszałkiem województwa podlaskiego
2014-12-09 08:42:31

Mieczysław Baszko z PSL, w minionej kadencji wicemarszałek regionu, wybrany został w poniedziałek (8.12) na stanowisko marszałka województwa podlaskiego. Sejmik wybrał też swego przewodniczącego, a także po dwóch wicemarszałków i członków zarządu.


Baszko był kandydatem PO-PSL, które to partie w poniedziałek przed południem podpisały porozumienie koalicyjne dotyczące samorządu województwa podlaskiego. PO i PSL mają razem 17 radnych w 30-osobowym w sejmiku województwa podlaskiego. 12 ma PiS, ostatni mandat - SLD-Lewica Razem.

Baszko otrzymał w tajnym głosowaniu 18 głosów; jego kontrkandydat, Kazimierz Gwiazdowski (PiS) - 12.

Baszko w samorządzie pracuje od ponad 20 lat

Dziękując za wybór, nowy marszałek województwa przypominał, że w samorządzie (różnych szczebli) pracuje od dwudziestu lat. Mówił, że "praca dla ludzi to bardzo wielka odpowiedzialność". "Człowiek jest najważniejszy. To w samorządzie zaczyna się Polska i o niej trzeba pamiętać" - mówił Baszko.

Powiedział też m.in. jak ważne jest dla regionu wykorzystanie funduszy unijnych w nowej perspektywie unijnej. "Bo nam nikt nie przebaczy, że województwo podlaskie zatrzymało się. Ono musi się rozwijać" - powiedział nowy marszałek Podlaskiego. Prosił, by dyskusje w sejmiku były merytoryczne i obiecywał, że drzwi do jego gabinetu będą dla radnych zawsze otwarte.

Wicemarszałkami są działacze PO - Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno, w zarządzie również Jerzy Leszczyński i Bogdan Dyjuk z PSL

Na stanowiska wicemarszałków wybrani zostali radni PO: dotychczasowy wojewoda podlaski Maciej Żywno i Anna Naszkiewicz, szefowa Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares" w Suwałkach. Skład nowego zarządu uzupełniają kandydaci PSL: Jerzy Leszczyński, wicedyrektor podlaskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Bogdan Dyjuk, przewodniczący sejmiku minionej kadencji.

Cezary Cieślukowski nie uzyskał poparcia na członka zarządu

Wcześniej doszło do zaskoczenia, bo zgłoszony jako kandydat na członka zarządu Cezary Cieślukowski nie uzyskał większości. Za jego kandydaturą było 10 radnych, ale 19 zagłosowało przeciw.

Cieślukowski, w przeszłości m.in. wojewoda suwalski, był już członkiem zarządu od początku minionej kadencji, ale został odwołany w lutym 2013 roku. Wówczas reprezentował PO. Sejmik odwołał go na wniosek CBA. W ocenie Biura, naruszył on bowiem przepisy ustawy o pracownikach samorządowych.

Choć Cieślukowski odpierał zarzuty, stracił wtedy stanowisko. W listopadowych wyborach do sejmiku nie znalazł się na liście PO, ale kandydował i uzyskał mandat z listy PSL.

Ponieważ w głosowaniu na poniedziałkowej sesji jednak nie został wybrany na członka nowego zarządu, marszałek zgłosił kandydaturę Bogdana Dyjuka, a ta uzyskała większość.

Prof. Marian Szamatowicz został przewodniczącym sejmiku

Przed wyborem Mieczysława Baszki na marszałka województwa, na stanowisko przewodniczącego sejmiku wybrany został kandydat Platformy, znany w kraju i za granicą ginekolog, specjalista od in vitro prof. Marian Szamatowicz. Jego kontrkandydatem był także kandydat PiS - Kazimierz Gwiazdowski.

Nie zyskał akceptacji wniosek PiS, by także na tej sesji wybrać wiceprzewodniczących sejmiku.

W minionej kadencji również koalicja PO-PSL tworzyła władze samorządowe województwa podlaskiego. Podział stanowisk był odwrotny niż obecnie, tzn. Platforma Obywatelska miała marszałka i dwóch członków zarządu, ludowcy - dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku.

Z 5-osobowego składu zarządu, który kończył minioną kadencję samorządu, choć cały uzyskał mandaty radnych ponownie, jedynie Mieczysław Baszko kontynuuje pracę w zarządzie.

Mieczysław Baszko ma 53 lata, w wyborach zagłosowało na niego ponad 16 tys. osób

Baszko w wyborach do sejmiku województwa podlaskiego uzyskał najlepszy wynik; oddano na niego ponad 16,3 tys. głosów.

Nowy marszałek ma 53 lata, jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej (Lubelskie), ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania i organizacji. W latach 1985-2008 pracował w szkołach jako nauczyciel.

Do PSL wstąpił w 1996 r. Od siedmiu lat jest prezesem partii w powiecie sokólskim i wiceprezesem wojewódzkim. Drugą kadencję zasiada w Radzie Naczelnej PSL.

Karierę samorządową rozpoczął w 1994 r. jako radny miejski miasta Sokółka (wtedy jeszcze niezależny). Z list PSL w 2002 r. został wybrany na radnego powiatu sokólskiego, funkcję tę pełnił przez dwie kadencje. Następnie powierzono mu mandat radnego sejmiku województwa podlaskiego.

Baszko w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego najpierw pełnił funkcję członka zarządu województwa podlaskiego, w kolejnej kadencji został wybrany na wicemarszałka. Nadzorował Departament Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Departament Mienia i Geodezji oraz Departament Rolnictwa i Obszarów Rybackich oraz mienia i geodezji.

Baszko w życiu kieruje się myślą św. Jana Pawła II

Jak sam podkreśla, w życiu kieruje się myślą św. Jana Pawła II: "Człowiek jest tyle wart, ile potrafi zrobić dla drugiego".

Jest żonaty, ma trójkę dzieci. W chwilach wolnych lubi gotować, a także uprawiać sporty wodne oraz zajmować się ogrodem. Działa w różnych instytucjach i stowarzyszeniach sportowych.

Porozumienie PO-PSL ws. obsady stanowisk w zarządzie województwa

Trzech członków zarządu, w tym marszałek z PSL, dwóch wicemarszałków i przewodniczący sejmiku z Platformy Obywatelskiej - taki podział stanowisk i kompetencji zawiera porozumienie koalicyjne podpisane w poniedziałek (8.12) w Białymstoku.

Jak poinformowali na wspólnej konferencji prasowej przewodniczący podlaskiej PO Robert Tyszkiewicz i prezes PSL w regionie Wojciech Dzierzgowski, w umowie koalicyjnej zapisany został zakres odpowiedzialności poszczególnych ugrupowań we władzach samorządowych województwa podlaskiego.

PSL w zarządzie województwa ma odpowiadać m.in. za rolnictwo, obszary wiejskie i europejskie fundusze związane z wsią i rolnictwem, ochronę zdrowia i transport (w tym kolej regionalną) oraz współpracę z zagranicą i promocję województwa. Ludowcy będą mieli stanowisko marszałka i dwóch członków zarządu.

Przedstawiciele PO będą odpowiedzialni m.in. za rozwój regionalny i fundusze europejskie z tym związane, edukację, kulturę, turystykę, ochronę środowiska, inwestycje i nadzór właścicielski. Platforma ma mieć we władzach województwa dwóch wicemarszałków i przewodniczącego sejmiku.

Tyszkiewicz mówił, że uzgodnione rozwiązanie personalne jest dla PO "satysfakcjonujące". "Uważam, że ono tworzy zbalansowaną relację między koalicjantami i dobrze prognozuje na nadchodzącą kadencję" - powiedział. "Zakładamy dobrą współpracę na najbliższą kadencję czterech lat" - dodał Wojciech Dzierzgowski. (gp, PAP, oprac. js, wsz)
www.radio.bialystok.pl


Pseudonim: Treść komentarza:


Pamiętaj nie jesteś anonimowy w sieci, twój adres to ec2-18-119-255-183.us-east-2.compute.amazonaws.com
Jesteś człowiekiem ?
Przepisz wspak te znaki: TREWQ1
Strona Główna  |  Redakcja  |  Polityka Prywatności  |  Paintball Grajewo i okolice  |  ZG Panel  |  Laureaci konkursów  |  Ogłoszenia  |  Katalog Firm  |  Partonat Medialny  |  Reklama  |  Kontakt
redakcja@zyciegrajewa.pl © Życie Grajewa 2011